6 najinteligentnejších psích plemien: Nájdete medzi nimi to vaše?

0 comment 6 views

Chcete si zaobstarať nového člena rodiny? Za tým stojí množstvo premýšľania a dialógov, nielen o tom, kto sa o neho bude starať, ale aj to, akú rasu si vybrať. Každé plemeno je totiž iné, má svoje prednosti aj zlé stránky. Hľadáte inteligentné psie plemeno?

Výber šteňaťa podmieňuje veľa vecí. Chcete psa k deťom? Aktívneho, ktorý s vami zvládne každodenné prechádzky a výlety do hôr? Alebo naopak chcete pokojnejšie plemeno, strážcu, veľkého alebo malého psa? Je pre vás najlepšie psy, ktorí sú nadmieru inteligentní a rýchlo chápu príkazy a povely? Vyberte niektoré plemeno zo zoznamu tých najinteligentnejších.

 1. Border kólia
  Z hľadiska inteligencie je podľa prieskumov border kólia jedno z najmúdrejších plemien. Ide o potomkov pastierskych psov, ktorí žili v okolí skalnatých hraníc Škótska a Anglicka. Sú teda zvyknuté zdolávať zradnú krajinu. Sú dobrými pracovnými psmi, ale potrebujú aj dostatočný psychický aj fyzický stimul. Inteligentné plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu, cvičenia a starostlivosti.
 2. Pudel
  Na prvý pohľad tak trochu noblesný a načančaný a podľa mnohých typicky gaučový pes, ktorý je rozmaznaný. V skryte duše však veľmi šikovný a inteligentný. Pôvodne sa toto plemeno používalo na aportovanie koristi z vody a aj dnes im plávanie veľmi ide. Dobrí spoločníci pre alergikov aj pre tých, ktorí chcú po svojom boku poslušného, sústredeného a ľahko trénovateľného spoločníka.
 3. Nemecký ovčiak
  Tretí najinteligentnejší pastiersky pes, ktorý je známy svojou vysokou úrovni sústredenia. Je veľmi poslušný a prirodzený inštinkt mu velí ochrániť členky svojej svorky, či už tej zvieracej alebo ľudskej. Sú hojne využívajú ako pátracie psy, policajné psy aj pomocníci v záchranných tímoch. Vie vyhodnotiť situácie, ktoré sa okolo neho dejú a vhodne zareagovať. Hoci na niektoré môžu pôsobiť ako zlé psy, v skutočnosti majú zlaté srdce a svojmu pánovi preukazujú vernosť až za hrob.
 4. Zlatý retriever
  Kto by ich nemiloval. Plemeno, na ktorom sa dá v podstate „drevo štiepať“ a s nimi to ani nepohne. Ich túžba potešiť svojich majiteľov nepozná medzí a je na nich absolútny spoľah. Často sú využívaní pri záchranných operáciách, pátraní. Sú dosť svižní a majú výdrž, ktorá im v tomto ohľade veľmi pomáha. Je úplne ideálny k deťom, miluje ľudí okolo seba a sú veľmi dobromyseľní.
 5. Doberman
  Ľahko ho vycvičíte a je vysoko inteligentný. Doberman sa vie premeniť na veľmi dobrého psieho ochrancu. Je popisovaný ako nebojácny, lojálny a ostražitý. Svojím postojom a vzhľadom môže pôsobiť agresívne, ale vo vnútri ide o dobrých psov, ktorí len potrebujú mať vedenie a pevnú ruku. Vie zastrašiť iba na pohľad, bude teda dobrým strážnym psom.
 6. Shetlandský ovčiak
  Na prvý pohľad si ho môžu niektorí pomýliť s kóliou. Podobné rysy tam sú, napokon je to bratranec kólia, ale ide o ťažko pracujúce pastierske psy, ktorí sú rýchli, obratní, poslušní a vyrovnaní. Skvelí sú k deťom, s ktorými sa budú hrať a podnikať veľa zábavného. Ich energia je takmer nevyčerpateľná a nie nadarmo sa využívali na pasenie oviec, poníkov i ďalších zvierat.

Leave a Comment

About Me

Jane Taylor

Jane Taylor

Passionate interior designer who love sharing knowledge and memories.
More About Me

Newsletter

Top Selling Multipurpose WP Theme

About Me

Jane Taylor

Jane Taylor

Passionate interior designer who love sharing knowledge and memories.

Newsletter

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed byu00a0PenciDesign